Değerli Üyelerimiz,

2020 Mart ayında iki yılımız daha su gibi geldi geçti diye yazmaya başlamıştım. Kim bilebilirdi ki bitmek bilmeyen zor bir on altı ay daha yaşayacağımızı. Bu süre zarfında iki defa genel kurul duyurusu yaptık, her seferinde son dakikada devletçe alınan tedbirler uyarınca ertelemek zorunda kaldık, bu üçüncü denememiz olacak.

Evet, ilk iki yılımız bizler için çok çabuk geçti, az zamanda çok işler yaptığımızı düşünüyorum. Ancak 17 Mart 2020 tarihinde başlayan kısıtlama ve eve kapanışlar bizleri çok büyük belirsizliklerle karşı karşıya getirdi.

Her şeye rağmen yönetimimiz karşılaşabileceğimiz olayları önceden tahmin edip gerekli tedbirleri almış oldu. Sokağa çıkma yasakları dönemi başlamadan yakınlarda oturan seyis arkadaşlarımız ile eğitmenlerimiz ve yardımcılarına Vilayet kanalı ile Kaymakamlıktan özel izin çıkarttık. Bu şekilde hepimiz için çok değerli olan atlarımızı çalıştırabildik. 

 Ancak, ekonomik ve sportif yönden çok zor bir üç ay geçirdik. Bu dönemde Pony Club’ümüz ile Atlı Club diye tabir ettiğimiz acemi binişleri tamamen askıya alındı. Uzunca bir süre programda olan yarışmalarımızı yapamadık, restoranımız kapalı kaldı. Genç sporcularımız yeterli derecede antrenman yapamadılar. Bu arada Bursa’da yapılan Türkiye Şampiyonası akabinde Korona’ ya yakalanan sporcularımız oldu. Bunun neticesinde kulübümüzde PCR ve antikor testleri yapmak durumunda kaldık.

Sporcu, seyis, tüm çalışanlarımız, restoran çalışanları ile kulübümüze düzenli olarak gelenlere zorunlu kıldığımız bu testlerle 212 kişiye PCR, isteyen 84 kişiye de antikor testi yaptırdık. Sporcu, seyis ve çalışanlarımızın test bedelleri de kulübümüzce karşılandı.

Sonunda her şeye alışıldığı gibi bunlara da alıştık, maskelerimizi atarak iyi-kötü yeni normalimize döndük. Bazı üyelerimiz ve genç sporcularımız bundan rahatsız oldularsa da, alınan tedbirlerin kulübümüzün ve çalışan çalışmayan her ferdinin iyiliği için yapıldığını kabul etmeleri gerekir.

Bu üç buçuk yıl içinde, bilhassa ilk iki yılımızda yaptıklarımızı birkaç başlık altında topladık.


1-Finansal durum:

Göreve gelmeden, son üç yılda kulübümüz konsolide hesaplarda yaklaşık 776.000₺ zarar/gider fazlası göstermiş, 31 Mart 2018 üç aylık dönemde de 153.000₺ zarar/gider ilavesi ile yönetimi devralmış olduk.

O yılın (2018) sonunda konsolide bilançomuzu 111.000 ekside kapattık. 2019 yılını ise 425.000₺ artıda, bunun yaklaşık 330.000₺’sı box ve stüdyo tahsislerinden elde ettiğimiz gelirlerinden kaynaklanmıştır. Bu artıyı sağlamış olmamız 2020 yılı içinde yaşanılan fırtınayı daha rahat atlatmamızı sağlamış oldu. 2020 yılını bu sayede bütün tersliklere rağmen alınan tedbirlerle 97.000₺ artıda kapattık.

Kulübümüz hesaplarını şeffaflık prensibimiz doğrultusunda her üç aylık dönemlerde periyodik ve mukayeseli olarak açıkladık. 2021 yılının ilk altı ayında da yine yaşanan aç-kapalar nedeni ile arzu edilen neticelere ulaşılamadı, bilhassa hafta sonları uygulanan kapanmalar hem ekonomimizi, hem de yarışma programlarımızı altüst etti.

Göreve geldiğimizde önümüzde ihalesi yapılmış, imzaya hazır bir Pony Club sözleşmesi bulduk.

280.000₺ + KDV + %5 genel müdürlük payı + damga pulu, kısaca 346.000₺ tutarında bir sözleşme ile karşılaştık. Bunu imzalamış olsak da, bir yıl sonra bunun savaşını verdik.

2019 Nisan ayında, Pony Club sözleşmesini imzalamadık. Beş ay sonra, Eylül ayında sözleşmeyi İktisadi İşletme üzerinden yaparak, hiç olmazsa KDV’sini (63.180₺) mahsup etme imkânına kavuştuk. Bu şekilde 17 aylık zammın büyük bir kısmını telafi ettik.

Nisan-Eylül arasındaki 5 aylık kira bedelini de ecri-misil olarak eski kira üzerinden KDV’siz ödeyerek ciddi bir tasarruf elde ettik.

Pony Club kira maliyetimiz 351.000₺ + %5 genel müdürlük payı + %0,2 damga vergisi kısaca 371.210₺ oldu. Yani kısaca 17 ayda %7,2 bir zamla 2020 Eylül ayı ortasına kadar uzattık.

2020 yılında ise pandemiden ötürü kapalı kalan dönem için kira alınmamasını talep ettik ve 75 gün kira indirimi, artı o kadar gün de kontratta uzatma aldık. 1 Aralık’ta sözleşmemizi 392.207₺ + %5 genel müdürlük payı + %0,2 damga vergisi kısaca 412.358₺ maliyetle bir yıl daha uzattık (%11,14 zam). Neticede 43 aylık bir dönemi %19,2 gibi çok düşük bir maliyet artışıyla çözdük.

2019 yılı başında Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu üyesi olarak, Mart ayından itibaren su giderlerinde çok büyük bir tasarruf sağladık. On aylık indirimle bile on iki aylık su giderimiz 2018’de 187.600₺ iken 2019’da yapılmış zamlara rağmen 72.700₺, 2020’de de 80.360₺ olmuştur. Ancak Aralık başında yapılan %6,48, bu yıl Eylül ayında da %15,6’lık zamla karşılaştık.

Bunun yanında elektrikte de, su kadar olmasa da bir miktar indirim sağladık. Ancak 2019 ve 2020 yıllarında faturamızın 300.000₺’ye dayandığını belirtmek isteriz. 2021’in ilk 6 ayında da %30’a kadar varan 200.000₺‘nin üzerinde artış ile karşılaştık.

Maalesef bunlara doğal gaz zamlarını da ilave edersek, üzerimize büyük bir yük bindiğini göreceğiz.

2-İdari faaliyetler:

-Hiç şüphesiz ki, en önemli olanı, 2001 yılından beri başımızda Demokles’in kılıcı gibi sallanan, tesislerimizin yasal duruma getirtilmesi olmuştur. 20 Ekim 2018 tarihinden itibaren tesislerimize ait “Yapı Kayıt Belgesi” alınıp, tarafımıza iletilmiştir. Bununla ilgili çeşitli dönemlerde birçok çalışmalar yapılmış, paralar harcanmış (bizim dönemimizde de 15.000₺) olsa da sonunda “İmar Barışı” sayesinde kasamızdan bir kuruş bile çıkmadan olay neticelendirilmiştir.

-49 yıllık tesis kira sözleşmemiz, 2019 yılı başında Amerikan Dolarından TÜFE artışlı Türk lirasına çevrildi (yasa gereği), başlangıç Dolar kuru 4,32₺ olarak kabul edildi. Dolardaki büyük artışlara karşın 2020 yılında %15, 2021 yılı için de %12,8 zam yapılmış olup, talebimiz doğrultusunda kapalı olan dönemle ilgili olarak üç aylık bir indirim ve uzatma sağlanmıştır. Şu andaki kiramız KDV ve %5 genel müdürlük payı dahil yıllık 58.413₺ olmuştur.

Pony Club ile ilgili kira bilgilerini yukarıda açıklamıştık.

Açık yarışma sahası kirasında da 2018 yılı sonunda 3.367₺ indirim sağlamış olup en son 2021 yılı için KDV ve paylar dahil 58.418₺ ödenmiştir. Bu rakam yıllık kiranın %50’si olup, diğer yarısı Sipahi Ocağı kulübü tarafından ödenmektedir. -

-Bir başka kanayan yaramız olan, sigortasız çalışan seyislerimizdi. Bu durum at sahibi üyelerimiz tarafından (bir çoğu bizim aracılığımızla) sigorta ettirilmelerinin sağlanmasıyla bertaraf edilmiştir.

-Bu üç buçuk yıllık dönemde çalışanlarımızın kıdem tazminatları için 287.300₺ para ödedik.

 -Serbest çalışan binicilik eğitmenlerimiz ile sözleşmeler yapılmış olup sorumlulukların paylaşılması konusu ve ayrıca kulüp yönetimleri ile ilişkileri imza altına alınmıştır.

-Kulüpten daha önceki yıllarda box tahsisi almış, şu anda atları olmayan üyelerimizin box tahsisleri, karşılıklı yapılan yeni sözleşmeler ile kulüpçe ihtiyacı olan üyelere kullandırılmaya başlanmıştır.

-Kulübümüzün çeşitli nedenlerle elinde bulundurduğu (biri hariç) stüdyo ve boxların tahsisleri, önceliği içinde bulunan atların sahiplerine verilmek kaydı ile ihaleye çıkartılmış ve bunlardan 330.000₺ (yaklaşık) gelir elde edilmiştir.

-Giriş bağışı rakamı 2018 genel kurulunda gündeme getirilmemesi nedeni ile çok düşük kalmıştı, bu nedenle uygun rakama ulaşmak adına Yönetim Kurulu kararımız ile yeni üye olmak isteyenlere 1 yıllık bedelli “Konuk Üyelik” şartı getirilmiştir.

Bu süreyi, her iki taraf da uzatmak veyahut da vazgeçmek hakkına sahiptir.

-Göreve geldiğimiz günden bu güne kadar 73 asil üye yanında, 38 ailevi üyeyi kulübümüze kazandırdık. Bunların dışında 15 eski üyemiz de tekrardan aramıza katıldı. Bu üç buçuk yılda 58 üyemiz ile de yollarımızı ayırmak durumunda kaldık.

-Sipahi Ocağı kulübü ile ortak kullandığımız açık yarışma sahası giderleri ile ilgili sekiz yıldır bir ödeme yapılmadığı belirlenmiş, bu hususta yeni bir anlaşma yapılmıştır.

-Walker ile ahırlarımız arasında kalan alanı hafta sonları ve yarışma günleri kullanılmak üzere 1 yıllık abonelik şeklinde ücretli olarak otopark kullanımına açtık.

-Pandemi döneminde elimizden geldiğince kulübümüzü üyelerimize ve sporcularımıza açık tuttuk, atlarımızın günlük çalışmalarını yapmalarını sağladık. Bu dönem zarfında 100.000₺ üzerinde dezenfektan, maske, testler, ateş ölçerler ve dezenfeksiyonlar için harcama yapıldı.


3-Tesislerimiz için yapılanlar:

-İlk olarak genel kurulda da söz verdiğimiz gibi sahalarımızı ele almak birinci önceliğimiz oldu. Sahalarımızı yapan yabancı firma yetkililerini ülkemize davet ettik. Kendilerinin tavsiyeleri ve yönlendirmeleri ile Kaya Baban kapalı maneji ile açık yarışma sahası zeminlerinin bakımlarını, Ahu Hetman manejinin ise zeminini tamamen yeniden yaptık.

Saha bakımlarımız periyodik olarak devam etmekte olup 2021 yılında da açık yarışma maneji ve Kaya Baban kapalı manejleri baharda yapılmış olup, önümüzdeki günlerde tekrardan revizyona alınacaktır. Ayrıca manejlerimiz için 3.147 kilo prosol ithal edilmiş olup hazırda bekletilmektedir.

-Protokol tribününün koltuklarını yeniledik, güneşi önlemek için bir ayarlanabilen perde yaptık. Ayrıca tribünlerin çatı kısmını oluşturan bezleri tamir edip yıkattık.

-Kulüp lokalimizin zemin sistirelerini yaptırıp, eskimiş olan paspas halıyı yeniledik, komple boyasını yaptık ve storlarını yıkattık. Ancak bu yıl yeniden boyanması gerekecektir.

-Miadını doldurmuş olan klima cihazlarını Mitsubischi İnverter sistemi ile yenileyip 2020 yılı kışına yetiştirdik.

-Engel depomuzun bir bölümünü kadın sporcularımız için, duşlarıyla birlikte soyunma odası haline getirdik.

-Kaya Baban maneji önündeki alanı, kauçuk kaplatarak daha güvenli hale getirdik.

-Stüdyo önlerindeki çürümüş havalandırma bacalarını (54 adet) yeniden metal panjurlu, kompakt laminant tavanlı bacalarla evladiyelik bir şekilde yeniledik.

-Eskimiş olan kronometre sistemi yerine, 6 optik gözlü yeni bir TAG HEUER kronometre sistemi ithal ettik.

-Kaya Baban manejinde ve açık yarışma sahasında sporcu ve atlarımızın güvenliği için paravan ve kayar kapılar yaptık.

-2020 yarışma sezonu için 7 adet yeni tasarımlı engel yaptırdık, bunlar için 45.000₺ yaklaşık bir ödeme yaptık, daha sonraki yıl ise bir ufak havuzumuz oldu.

-Pony Club binamızın bakımı, boya ve sistireleri, çatı izolasyonları yapıldı.

-Kulübümüz ahırlarının ve stüdyolarının çatı izolasyonları ile dereleri tamir edilip, sporcularımızın seyahat dolaplarının durduğu sundurma büyütüldü.

Bu alana bakan ahır duvarlarına atların otlarını koymaya ve ayaklarını yıkamaya yönelik sundurma ve fermuarla açılıp kapanan su geçirmez otluklar ilave edildi.

 

-Kapalı manejimizin yanında engellerimizin muhafazası için yapılmış sundurma uzatılıp büyütüldü.

-Ahu Hetman maneji önünde bulunan çardağımız, İskender Pisak arkadaşımızın imkânları ile 12 ay yaz/kış oturabilecek şekle dönüştürüldü. Isıtma cihazları, yeni perdeler ve çok şık bir şömine ile hazır hale getirildi. Kendisine kulübümüz adına teşekkür ederiz.

-Bu yıl içinde de beklemediğimiz, şansa atlatılan bir facia yaşadık. Yukarıdaki küçük açık manejimizin aydınlatma pilonlarından bir tanesi çürüyüp, armatürleri ile birlikte sahaya düştü. Şansımıza o sırada at binen kimsenin olmayışı bizi büyük bir faciadan kurtardı.

Dolayısı ile tüm aydınlatma pilonları ile yürüme yolu kenarında bulunan aydınlatma lambaları bütünüyle yenilenmiş, ayrıca yeni yapılan bir trafo ve kısmen yeni kablolar ile güvenlik sağlanmış oldu.

-Nalbant, seyis arkadaşlarımızın ve saha çalışanlarımızın kullandığı (nalbanthane yanı) soyunma odası ve tuvaletlerinin havalandırması yeniden ele alınıp daha medeni bir hale getirilmiştir.

4-Sportif faaliyetler: 

 Göreve geldiğimizde, ülkemizin en büyük ve en değerli kulübünde yarışma faaliyetlerinin çeşitli nedenlerle asgariye inmiş olduğunu gördük. 2018 yarışma programında Kaya Baban Kış Ligi, Nuri Oğlakçı Kupası ve Türkiye Şampiyonası dışında bir yarışma yoktu. 

-2018 programına “Anılar Kupası”, ”TJK Kupası”, ”15 Temmuz Şehitler Kupası”, ”Süvari Günü Kupası” isimleri altında koşulacak yeni ödüllü yarışmalar ilave ettik.

-Ayrıca sevgili Ata Zorlu arkadaşımızın önerisiyle tek günlük yarışmaları ”One day Show” ismi altında resmî çalışma parkurları halinde boş haftalara serpiştirdik.

Bunları bazen kostümlü, bazen de müzikli olacak şekilde renklendirdik.

-2019 yılında bu yarışmalardan “Türkiye Şampiyonası” yerine “Atatürk, İnönü ve TSYD” kupalarını ikame ettik. Ayrıca bunlara ilaveten uzun zamandır yapılmayan “İstanbul Şampiyonluğu” yarışmalarını, ”Fikret Yüzatlı”, ”Mehmet Pisak” ve “QNB Shop&Smiles” kupalarını düzenledik. Bu sonuncuları TV8,5 kanalından canlı yayınlattık.

Atatürk kupasında sağlanan büyük seyirci katılımı ertesi yıl da bize bu kupayı düzenleme arzusunu pekiştirdi. Ancak 2020 yılında pandemi nedeni ile bu yarışmayı düzenleme imkânı bulamadık. Her şeye rağmen İstanbul Şampiyonası, Anı Kupaları, Nuri Oğlakçı Kupası, 15 Temmuz Şehitleri Kupası gibi yarışmaları yapabildik.

Bu yılda da Mayıs ayında karşılaştığımız kapanmalar, yarışma programımızda çeşitli kaymalara sebep olmuşsa da, programımızdaki yarışmaları organize etme imkânını sağladık.

En son Eylül başında Atatürk kupasını bir kez daha yapma imkânına kavuştuk. Yine son derece büyük bir seyirci topluluğu önünde çok başarılı bir organizasyona imza attık. Phillip Capital’in destekleri ve TV8,5 kanalının naklen yayını ile her şey mükemmel oldu.

-Göreve gelirken vaatlerimizden biri de başarılı sporcularımıza elimizden geldiğince destek olmaktı. Bu bağlamda 2017 yılında takım halinde Balkan Şampiyonu olan kulüp sporcularımızdan Hüsnü Dinç ile Uğur Yılmaz’a, 2018 yılında Türkiye Şampiyonu olan Necmi Eren ve Eylül Karaduman ile o yılın en çok kupa kazanan sporcumuz Oğuz Dalmış’a, 2019 yılında ferdi Balkan Şampiyonu olan Burak Alparslan ile ekiplerde Balkan Şampiyonu olan Hüsnü Dinç, Oğuz Dalmış ve Serra Sengel’e bir yıl boyunca bir atlarının genel giderlerden muaf tutulmasını, ayrıca 2019 yılında Balkan Şampiyonasında kategorilerinde madalya alan sporcularımızdan Talya Topalyan, Buse Büke, Berk Başeğmez, Emre Gür, Derin Canözden ve Deniz Altınok’un birer atlarından genel giderin bir yıl boyunca %50 indirimli alınmasını sağladık.

 2020 yılında ise Türkiye ve İstanbul Kadınlar Şampiyonu Sim Halulu’yu ödüle layık gördük. 

-2021 yılında Portekiz’de düzenlenen Avrupa Şampiyonasında sporcularımızdan Burak Alparslan gençlerde, Sinan Metin Gürdoğan da yıldız milli takımımızda ülkemizi temsil etmişlerdir. Ayrıca 3-6 Haziran günlerinde Atina’da düzenlenen “Milletler Kupası”nda şampiyon olan milli takımımızda yarışan sporcularımızdan Hüsnü Dinç ve Necmi Eren’i kutlar, Avrupa Şampiyonasına katılmaya hak kazanan Necmi Eren kardeşimizi de turnuvada yapmış olduğu başarılı parkurlar için tebrik ederiz. Yine bu yıl Atina’da düzenlenen Balkan Şampiyonası’nda milli takımlara çeşitli kategorilerde 15 binici ile katıldık.

-2018 yılında Atatürk kupası için Adana’ya giden vanda kaza geçirip yaralanan atlara, Ankara’da kaldıkları müddetçe seyis desteği sağladık.

-Sporcularımızın sağlık raporları bedellerini göreve geldiğimiz günden itibaren kulüpçe karşıladık.

-İktisadi İşletme atlarımızı takviye ettik, bazı Arap atlarını elden çıkararak yerlerine, İngiliz atları ve önceden yarışma koşmuş ithal atlarla ikame ettik.

Selçuk hocamıza gerek Umut Kantoğlu gerekse de hafta sonları stajyer arkadaşlarla daha sonraları ise antrenör Uğur Kırkuva ile destek verdik.

Ders günleri ve saatlerinde bazı oynamalar yapıp, Pazartesi günlerini değerlendirmeye, ayrıca akşamları işten çıkanlar için bazı saatler koyarak daha verimli olmasını sağladık.

Bu şekilde 2017’de 248bin olan ciromuzu sırasıyla 2018’de 306bine, 2019’da da 533bine yükselttik, ancak pandemi nedeni ile 2020 yılında üç ay boyunca hizmet veremediğimizden 499binde kaldık. Eğer 12 ay muntazam çalışabilseydik 650bini geçecektik. Bu yıl ise Mayıs ayı kapanmalarına rağmen altı ayda 355.600₺’ye ulaştık.

-Pony Club’te ise göreve gelir gelmez Esra Avcıoğlu’nu yönetici eğitmen, daha sonra da part-time olarak Beliz Sipahi’yi eğitmen olarak görevlendirdik.

Çok yüksek bir kira bedeli ödenen bu alanda mümkün olduğunca geliri ve kaliteyi arttırıp çocukların büyük ata geçerek kulübümüze sporcu ve üye olmalarını sağlamayı hedefledik.

Bu bağlamda 2017’de 440bin olan ciroyu 2018’de 711bine, 2019’da da 909bine çıkarttık. Fakat geçtiğimiz yıl, Pony Club’de de pandeminin olumsuz etkisi yüzünden üç ay çalışamadığımızdan ancak 726binde kaldık. Maalesef bu yıl da bizim için son derece verimli olan Mayıs ayını yine kapanmalar, hafta sonu yasakları yüzünden kaybettik.

2021 ilk altı ayda Pony Club’de 443.600₺’ye ulaştık.

Bu üç buçuk yıl içinde büyük ata geçen çocuklar sayesinde velilerinin konuk ve asil üye olmalarıyla 545.000₺ gelir sağladık.

5-Atlı Jimnastik (Voltij): 

2019 yılı sonunda binicilik sporunun yeni branşlarından biri olan VOLTİJ çalışmalarını kulübümüzde başlatmayı düşündük. Ancak pandemi nedeniyle potansiyel sporculara ulaşabileceğimiz okulların kapanması bizi bir yıl sonraya attı.  

Tolga Akar ve Mina Ekin’in öncülüğünde dört genç sporcumuzun lisanslarını İASK adına çıkarttık.

Kendi kaynaklarımıza dönerek bazı eğitmenlerimiz (Serra Sengel, Sedef Etik) ve at binen gençlerimiz ile çalışmalara başladık.

7-8 Nisan günlerinde kulübümüzde Ukrayna’dan gelen küçük sporcuları ağırladık, birlikte Tolga Akar hocamız nezaretinde güzel çalışmalar yaptık.

Daha sonraki günlerde karşımıza Uluslararası yarışmalara katılma ve “Dünya Voltij Şampiyonası” na kalifiye olma fırsatı doğdu.

25-27 Haziran tarihlerinde Budapeşte’de yarışan arkadaşlarımızdan üç tanesi Dünya Şampiyonasına katılma hakkı elde ettiler. Başta ailelerinin, bize destek olan bazı üyelerimizin değerli katkıları ile bu sporcularımızı bu yarışmaya katılmalarını sağlayabildik. Bu konuda bize ödül biletler sağlayan THY’ larına da ayrıca teşekkürü borç biliriz.

6-Sosyal faaliyetler:

 Kulübümüzün en çok çalışan ve en faal kolu oldu. Yılsonunda yapılan bir kermes dışında bir faaliyeti olmamış kulübümüzde sosyal hayatı canlandırmak, sosyal medyada kulübümüzü tanıtmak, layık olduğu yere taşımak ve kulüp değerini arttırmak için büyük gayret sarf edildi.

2018 Haziran ayından itibaren DİGİMEB şirketi ile yaptığımız anlaşma ile işe koyulduk.

-İlk olarak kulübün web sitesinin düzenlenmesi ile başladık, daha sonra sosyal medyada amatörce açılmış İnstagram, Facebook hesaplarını devralıp ilave You Tube kanalı ile Yönetim Kurulu üyemiz Özer Benardete, Digimeb ve sosyal komitemiz ile üç yıl gece-gündüz demeden bir çalışma içerisinde olduk. 700’lerde devraldığımız İnstagram hesabımızı hiçbir takipçi satın almadan bu gün itibarı ile 7.000’lere taşıdık.

Önce kulüpte organize edilen yarışmaları profesyonel bir ekiple kayda alıp yayınladık. Sonrasında ise sporcularımızın katıldığı Türkiye’deki tüm önemli yarışmaları kaydedip sosyal medyada yayınlamaya başladık. Ayrıca ilk 5’e giren tüm yarışmacıların parkurlarını YouTube’da yayınlayıp çok geniş bir arşiv elde ettik. Şampiyona önceleri katılımcılarla, sonralarında da kazananlarla röportajlar düzenledik.

Tabii ki sadece yarışma videoları ile yetinmedik, ”At sevgisi”, ”Sporcularımızı tanıyalım”, ”Nostalji serisi”, ”Sabahları günaydın, Akşamları iyi geceler” gibi her hafta yeniliklerle tanıştık. Pandemi nedeniyle birçok yarışmanın iptal olması nedeniyle 2020 yılında “Bunları biliyor muydunuz?”, ”Atlarla ilgili film önerileri”, ”Mitolojik atlar”, ‘’Bizim patililer”, ”Atlı Maarif takvimi”, ”Doğum günü Storylerimiz”, ”At ve Sanat”, ”At ve Moda”, son olarak da “Binicilik tarihinde bugün” adı altında çeşitli diziler ilave ederek Sosyal Medyamızı son derece gündemde ve canlı tutmaya çalıştık.

Tüm bu serileri güncel yayınlamak, aynı zamanda gündemi takip edip önemli olayları, günleri elekten geçirip anında yayınlamak emek, vizyon ve özverili sınırsız bir mesai gerektirdi.

-İlk olarak Galatasaray kulübünde tanışma gecesiyle başlayıp, 2018 sonunda yine aynı mekanda “1930’lar gecesi”, 2019 yılbaşı öncesinde de “Kiss the Frog”da geniş katılımlı bir gece düzenledik.

-Ayrıca kulüp logomuzu taşıyan kaliteli sweat-shirt ve t-shirt’ler yaptırıp çok cüzi bir kâr ile satışa arz ettik. Bunu takı koleksiyonları ve tüm sporcularımızın yer aldığı 2020 yılı takvimi takip etti. Bütün bunlar kulübümüzün marka değerine ve üyelerimizin kulüp ile bütünleşmesine katkı sağladı. Bu sayede kulübümüze de yaklaşık 52.000 liraya yakın gelir sağladık.

-Her yılsonunda kulübümüzü yarışmalarda o yıl içinde ilk defa temsil etmiş sporcularımıza gümüş İASK rozeti hediye ettik.

-8 Mart Dünya Kadınlar gününü her yıl kulübümüz kadın sporcu ve ailelerine mimozalar vererek kutluyoruz. Amazonlara özel koşulan yarışta da o güne özel ilk üç için yaptırılmış özel kupalar ve ilk 5’e çikolata ve t-shirt hediye ettik.

Ayrıca müzikli ve kostümlü yarışmalar düzenledik.

-“Atınız cebinizde” sloganı ile yola çıktığımız projede PRONET firması ile yaptığımız sözleşme ile arzu eden at sahiplerinin atlarını 7/24 ahırlarında cep telefonları vasıtasıyla takip etmesini sağladık.

-Sosyal sorumluluk kapsamında TEB Paribas’nın ve bağışçı üyelerimizin katkıları ile Pony Club’ümüzde imkânı olmayan ailelerin zihinsel veya fiziksel engelli çocuklarına haftada iki gün ”Atla Terapi” seansları düzenledik. Pony Club eğitmenlerimiz, gönüllü arkadaşlarımız ve profesyonel fizyoterapist, psikolog eşliğinde bu programı bila bedel devam ettirdik.

Ayrıca haftada bir gün 15 Temmuz Şehit ailelerinin çocukları için Pony Club’te binicilik dersi verdik.

Ancak pandemi nedeniyle okullar kapatılınca bu faaliyetlerimizi geçici olarak sonlandırmak zorunda kaldık. Pandemi koşulları el verir ve göreve devam edersek bu faaliyetlerimize tekrardan devam ediyor olacağız....

15 Temmuz Şehit ailelerine Ağustos ayı sonu itibari ile tekrardan eğitime başladığımızı müjdelemek isterim.

-2019’da yarışmalarımızın bir gününü “Bir Dilek Tut Derneği” ile geçirdik. Özel olarak hazırlanan standımızda hem dernek kendi ürünlerini sattı, hem de bizim kendi ürünlerimizden elde ettiğimiz geliri derneğe aktardık.

-Her yılsonunda geleneksel olarak düzenlediğimiz kermeste katılımcıların elde ettikleri satışlarından verdikleri meblağları KAÇUV (Kanserli çocuklar umut vakfı)’na bağışladık.

-2020 yılı başında ise ünlü fotoğrafçı Gülden Çapkan’ın çocuk istismarını konu alan “UTANÇ” isimli resim sergisine ev sahipliği yaptık. KORUNCUK Vakfı yöneticilerinin de yer aldığı sergi sosyal medya, yazılı ve görsel medyada büyük ses getirdi, 28 medya kuruluşunda haber olduk.

Bütün bu faaliyetleri yöneten Özer Benardete başta olmak üzere sosyal komitemize ve Digimeb’e teşekkür ederiz.

Özetle, iki yıl diye yola çıkıp üç buçuk yıla yakın görevde kaldığımız bu süreçte vadettiğimiz konuların dışında bir çok şeyi de başardık. Kulübümüzün marka değerini üst düzeye çıkararak, kangren olmuş sorunlarını büyük ölçüde çözdük. Pandemi yüzünden ekonomik olarak büyük sıkıntılar yaşamamıza rağmen üyelerimize bunları yansıtmadık. Sadece at biniş gelirlerimizde 2020’de en az 300.000₺, 2021 ilk 6 ayda da en az 120.000₺ kaybımız oldu.

Önümüzdeki dönemde, tekrardan daha yeni bir ekiple göreve talip oluyoruz. Hedefimiz her daim olduğu gibi kulübümüzü ve binicilik sporunu daha ileriye taşımak olacaktır.

Bu üç buçuk yıl içinde göstermiş olduğunuz anlayış, teşvik ve katkılarınız için teşekkür eder, yeni kadromuz ve sizlerin de destekleri ile İASK ailesi olarak çok güzel yeni bir dönem geçireceğimize inanıyoruz, sevgiyle kalın....Saygılarımızla,

İASK Yönetim Kurulu adına

Feyzi ATABEK