BAŞARI HİKAYELERİ

Başarı hikayeleri serimizden... Bu hafta sizlere biniciliğimizin duayen isimlerinden Aldo Baldini'yi tanıtıyoruz...
Aldo Baldini, 1948 doğumlu olup, 1960’tan itibaren aktif müsabaka hayatına başlamıştır. Türkiye’de ve uluslararası alanda çok sayıda yarışmanın kazananını olan Baldini, bir yandan İtalyan konsolosluğu kültür ateşeliğindeki görevini sürdürürken, kesintisiz olarak da binicilik kariyerine devam etmiştir.

Aldo Baldini 1963’te Bölgeler Arası Gençler Şampiyonluğunu hocası Eyüp Öncü'nün Hidalgo isimli atıyla 1971’de ise Fatih ile Asya Atçılık Konferansı Kupasını kazanmıştır. 1973’te İstanbul Boğaziçi Kupası Uluslararası Engel Atlama yarışmalarında Atı Ascot ile (140cm) şampiyon olan Baldini, aynı yıl bütün ünlü binicilerin kıyasıya yarıştığı Prens Philip Kupasınını da kazanmıştır(140cm).
1975’te atı Ascot ile İstanbul Bölge Şampiyonu (140cm) oldu. Baldini, 80'li yıllarda düzenlenen klüpler arası Türkiye Ekip Şampiyonasında İASK adına 3 kez Türkiye şampiyonu olmuştur. 1982 Yarış Temposu adlı atıyla Devlet Başkanlığı Kupasını Kenan Evren'in elinden alan Baldini, 1984’te Zagreb’de düzenlenen Uluslararası Grand Prix’yi (145cm) atı İrcan ile kazanmıştır. 2001 yılında Uluslararası Kemer Grand Prix’sini de atı Hendrix (150cm) ile kazanıp, 2004 yılında yine Hendrix ile hem Büyük Millet Meclisi Kupasını hem de Cumhurbaşkanlığı Kupasını kazanmıştır.

Döner kupa olarak düzenlenen Nuri Oğlakçı Kupası’nı, iki yıl üst üste kazanan Baldini, bu kupanın toplamda 5 defa kazananı olmuştur. Ayrıca 3 kez de Kemer'de uluslararası müsabakalarda birinci olmuştur. 2006 yılında Hendrix ile Başbakanlık Kupasını kazanan baldini binicilik yaşamı boyunca birçok binicinin ve atın yetişmesine vesile olarak Türk biniciliğine çok büyük katkılar sağlamıştır. 2006 yılında Türkiye Sportif ve Toplumsal Fair Play ödülüne layık görülmüştür.
Halen İstanbul Atlıspor Kulübü yönetim kurulunda sportif faliyetlerden sorumlu asil üye olarak görevini sürdüren Aldo Baldini, binicilik kariyerinede antrenör olarak devam etmektedir. Daha nice at ve binici yetiştireceğine eminiz...

Yazar
Editör

SocialWorks 360

BENZER GÖNDERİLER