BAŞARI HİKAYELERİ

Kulübümüzde bulunmasından büyük bir memnuniyet ve gurur duyduğumuz, genç yaşına rağmen son derece parlak bir binicilik kariyerine sahip olan sporcumuz, antrenörümüz Sevgili Serra Sengel'in kendi kaleme aldığı başarı hikayesini aktarıyoruz:

"1978 İstanbul doğumluyum. İtalyan Lisesi ardından Bilgi Üniversitesi reklamcılık bölümünden mezun oldum.

7 yaşında at binmeye başladım. 11 yaşımda ilk müsabakamı koştum ve 1995 yılında ilk defa genç milli oldum. 1995'ten 2016 yılına kadar genç, amazon ve usta milli takımlarında ülkemizi temsil ettim.

Koştuğum uluslararası müsabakalarda, balkan şampiyonaları ve milletler kupalarında hem takım hem ferdi olarak çeşitli dereceler aldım. Ayrıca 2010 yılında Türkiye’yi Belçika’da yapılan genç atlar dünya şampiyonasında temsil ettim. Uluslararası müsabakalarda aldığım derecelerden bazılarını şu şekilde sayabilirim; 2 defa Balkan ferdi amazon şampiyonluğu, 5 defa amazon takım şampiyonluğu, Milletler Kupası bronz madalyası.

Bunların yanında ülkemizde düzenlenen pek çok müsabakada da dereceler ve şampiyonluklar kazandım. 2 defa amazon, 2 defa yetişkin ve 1 defa da usta sınıf Türkiye şampiyonu oldum. 2007 senesinde kazandığım usta sınıf Türkiye Şampiyonluğu ile halen bu ünvana sahip tek kadın biniciyim. 1997 senesinde ustalar arasında yapılan bir müsabakada birinci oldum ve Türkiye’de bir müsabakada ödül olarak verilen ilk otomobili kazandım. 1 kez Başbakanlık Kupası (2002) 2 kez Devlet Bakanlığı Kupası (1994-1996) 1 kez de İnönü kupasını (1996) kazandım. Bahsi geçen kupaları başta rahmetli Tunç Çapa'nın atları olmakla beraber, sevgili Ata Zorlu, sevgili İskender Pisak, sevgili Sevil Sabancı ve sevgili Merve Kurttepeli'nin atları ile kazandım. Bu vesile ile kendilerine ve müsabaka hayatım boyunca bana güvenerek atlarını teslim eden herkese bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca tüm binicilik hayatım boyunca bir çok saygıdeğer hoca ile çalışma fırsatı buldum. Üzerimde yadsınamaz emeği olan rahmetli Rafet Can (Sencer ve Tuncer Can'ın sevgili babaları), Levin Okçuoğlu, Ata Zorlu'ya teşekkür ederim. Uzun süreli çalışma fırsatı bulduğum sayın Jos Kumps, sayın Gerry Mullins, sayın Jean Paul Musette, sayın Francois Mathy ve sevgili Gary Young da bugün benim Serra Sengel olmamı sağlayan kıymetli antrenörlerimdir.

2005 senesinde (FEI) Uluslararası Binicilik Federasyonu'nun antrenörlük belgesini aldım. 2007 senesinde FEI tarafından antrenör eğitmeni olarak görevlendirildim ve halen dünyanın değişik ülkelerinde bu işi meslek edinmek isteyenlere antrenörlük kursu veriyorum.

1985 yılında başladığım binicilik kariyerime İstanbul Atlı Spor Kulübün'de aktif müsabık ve antrenör olarak devam ediyorum."

Birçok sporcu ve atın yetişmesine vesile olan sevgili Serra'ya başarılarının devamını ve yaşam boyu mutluluklar diliyoruz.

 

   

   

   

Yazar
Editör

SocialWorks 360

BENZER GÖNDERİLER